امروز يك شنبه  ۶ بهمن ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۵/۲۳- ۱۷:۰۶

واكنش خانم كولیندا گرابار كیتاروویچ رئیس‌جمهور كرواسی به خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورخ 8/5/1398

واكنش رئیس‌جمهور كرواسی به خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست

 

واكنش خانم كولیندا گرابار كیتاروویچ رئیس‌جمهور كرواسیبه خبر جعلی روزنامه صهیونیستی جروزالم پست مورخ 8/5/1398

 

تكذیب خبر روزنامه صهیونیستی جروزالم پست از سوی رییس جمهور كرواسی

 

نشریه یوترنی لیست در تاریخ 31/7/2019 (9 مرداد 1398)، تكذیبیه خانم كیتارویچ رئیس جمهوری كرواسی در رابطه با دیدار 3 روزه از اسرائیل تحت عنوان «تكذیبیه خانم كلیندا گرابار كیتارویچ را منتشر كرد و می نویسد رئیس جمهوری، ادعای رسانه اسرائیلی را تكذیب می كند. یوترنی لیست به نقل از ایشان می نویسد : «من نگفتم، من به غیر از نشست خبری، مصاحبه و بیانیه ای با خبرنگاران نداشتم».

تیتر روزنامه : تكذیبیه خانم كلیندا گرابار كیتارویچ

 

رئیس جمهوری ادعای رسانه اسرائیلی را تكذیب می كند : «من  نگفتم، من به غیر از نشست خبری، مصاحبه و بیانیه ای با خبرنگاران نداشتم.»

 

خانم كولیندا گرابار كیتاروویچ رئیس‌جمهور كرواسی، قبل از ظهر روز چهارشنبه 9 مرداد 1398، درخصوص مطلب منتشر  شدهاز سوی روزنامه جروزالم پست كه واكنش های شدیدی را در كرواسی و در بوسنی و هرزگویین برانگیخته است، اظهار نظر كرد. یادآوری می‌شود، به نقل از روزنامه جروزالم پست، رئیس‌جمهور در طول جلسه با رووین ریولین رئیس‌جمهور اسرائیل گفته بود كه بوسنی و هرزه گویین تحت كنترل اسلام مبارزی است كه در برخی دیدگاه‌ها (مواضع) غالب هستند. امروز، رئیس‌جمهور ادعای جروزالم پست را انكار می كند : «من این اظهارات را نگفتم، مطلقا نگفتم. وقتی با رولین رئیس‌جمهور درخصوص بوسنی و هرزه گویین صحبت كردم، گفتم كه ما می خواهیم  بوسنی و هرزه گویین و همه كشور های همسایه را در اسرع وقت در اتحادیه اروپایی ببینیم. من این نكته را قبل از جلسه  با رئیس‌جمهور رولین و نتانیاهو در نشست خبری، عنوان كردم. خانم كیتارویچ مجددا تاكید می كند : "غیر از دو نشست خبری، هیچگونه بیانیه و مصاحبه ای با خبرنگاران نداشته ام".

خانم كیتارویچ در خصوص واكنش های شدید ایجاد شده در بوسنی و هرزه گویین می‌گوید: "این در واقع واكنشی نسبت به تحلیل خبرنگار (اسرائیلی) بوده است و تكرار می كنم، من این تحلیل و برداشت تند، مبنی بر مقایسه كرواسی با فاشیسم و نازیسم را رد وكاملا تكذیب می كنم و آنرا كاملا مزخرف می دانم. من فكر می كنم : زمان آن رسیده  كه در مورد روابط بین كرواسی و بوسنی و هرزه گویین تفكر و چاره جویی كنیم. لكن،‌ متاسفانه دقیقا برعكس، در این اواخر شاهد یك سری گام ها و اقدامات تهاجمی‌بوسنی علیه كرواسی هستیم، از جمله اتهام های مربوط به كار غیر قانونی سرویس امنیتی ما (كرواسی) در بوسنی و هرزه گویین و تهدیدات قضایی و حقوقی بوسنی و هرزه گویین  به دلیل احداث پل پلیشتس هستیم". كیتارویچ افزود : "ما باید در مورد همكاری و اینكه چگونه می توانیم در گشایش مشكلات به یكدیگر كمك كنیم، صحبت كنیم.كرواسی اینجا است و آمادگی كمك برای اصلاحات به كشورهای همسایه از جمله به بوسنی در روند الحاق هر چه سریعتر به اتحادیه اروپا را اعلام می دارد".

یوترنی لیست در ادامه می نویسد، امروز صبح (9 مرداد 1398)، واكنش دفتر رئیس جمهوری كه به نظر می رسد خطاب  به سیاستمداران بوسنی و هرزه گویین است، نیز منتشر شد. در واكنش پانتوفچاك (ساختمان دفتر ریاست جمهوری) آمده است : در روابط بین كشورها این خیلی غیرمعمول است كه براساس اظهارات تائید نشده رسانه‌ها، واكنش نشان دهید. هر كشوری  ابتدا باید از سفیر خود در كرواسی تقاضا كند كه ادعاها را بررسی و سپس متناسب با آن واكنش نشان دهد.

 

یادآوری می‌شود در آخرین روز سفر رسمی خانم كلینداگرابار كیتارویچ رییس جمهور كرواسی به سرزمین‌های اشغالی، روزنامه جروزالوم پست در تاریخ 8/5/1398،‌ مطلبی را منتشر كرد كه موجب واكنشهای تندی از سوی مقامات و شخصیت های بوسنی هرزه گویین شد و بازتاب زیادی در رسانه‌های این كشور بجای گذارد. خبرگزاری رسمی كرواسی (هینا) و روزنامه یوترنی لیست بازتاب این موضوع در رسانه‌های بوسنی هرزوگویین را منعكس و پوشش داده اند.

 

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما